اموزش و مقالات

7 کار که در آیفون می‌توان با قابلیت 3D Touch انجام داد

اپل در تلفن‌های هوشمند جدید خود یعنی آیفون 6S و آیفون 6S پلاس ، قابلیتی به نام 3D Touch یا لمس سه بعدی را معرفی نموده، اما سوال اینجاست که شما چقدر در مورد این قابلیت می‌دانید. با تک 24 همراه باشید تا 7 کاری را که به وسیله‌ی این قابلیت در پرچم‌داران اپل می‌توان انجام داد، به شما آموزش دهیم.

آیفون 6S و آیفون S6 Plus اولین تلفن‌های هوشمند ساخت اپل هستند که در آن‌ها از تکنولوژی 3D Touch یا لمس سه بعدی استفاده شده است. این قابلیت در یک کلام به گوشی هوشمند اجازه می‌دهد تا متوجه شود که شما به چه مقدار انگشت خود را بر روی صفحه فشار داده اید و با توجه به میزان فشار شما، می‌تواند فرامین مختلفی را صادر کند. در پشت صفحه‌ی این دستگاه ها، یک سری سنسور وجود دارند که میزان فشرده شده صفحه را محاسبه کرده و به پردازنده این میزان را اعلام می‌کنند. پردازنده نیز با توجه به دستوارتی که از قبل در خود ذخیره کرده، با توجه به میزان فشار، کارهای مختلفی را انجام می‌دهد. حال قرار است که ما 8 عدد از این کارها را به شما معرفی کنیم.

استفاده در تاچ پد کیبورد

یکی از قابلیت‌های کارآمد 3D Touch، استفاده‌ی آن در هنگام تایپ است. شما به راحتی با فشار دادن صفحه می‌توانید اشاره نما را به محلی که دوست دارید برده و متن را اصلاح یا اضافه کنید، در حال که قبلا باید بر محل مورد نظر با انگشت اشاره می‌نمودید تا این عمل صورت ‌می‌گرفت. از دیگر کارایی‌ها این است که کافیست بر روی یک کلمه، انگشت خود را برده و فشار دهید، تا کلمه حذف گردد. همچنین کلمه را به همین صورت می‌توانید جا به جا نیز بکنید.

آیفون 1

فعال کردن فرامین سریع در صفحه‌ی خانه

اکثر برنامه هایی که برای دستگاه های اپل عرضه شده اند، در حال حاضر دارای فرامین سریع هستند. برای دسترسی به این فرامین، کافی است که در صفحه‌ی خانه انگشت خود را بر روی یک آیکون یک برنامه برده و فشار دهید، یک صفحه‌ی کوچک در کنار برنامه باز می‌گردد و به شما اجازه می‌دهد تا از میان فرامین پیش‌فرض که برای دسترسی سریع به امکانات برنامه تعبیه شده اند، دسترسی پیدا کنید؛ برای مثال در برنامه‌ی ساعت، می‌تواند از میان دسترسی، ساخت یک هشدار جدید را انتخاب کنید یا تایمر ساعت را فعال کنید.

آیفون 2

تعویض میان برنامه ها

دیگر نیازی به دوبار فشار دادن کلید خانه نیست و فقط با فشار دادن سمت چپ صفحه می‌توان به قسمت تعویض برنامه رفت. در این قسمت می‌توانید برنامه هایی که در حال اجرا هستند را انتخاب و به صفحه‌ی آن برنامه بروید.

آیفون 3

نقاشی کردن با حساسیت قلم به میزان فشار شما

از برنامه هایی که شاید خیلی‌ها به آن علاقه داشته باشند، نقاشی است. حال به لطف قابلیت لمس سه بعدی یا 3D touch در گوشی‌های هوشمند سری جدید آیفون می‌توان خلاقیت‌های بیشتری هنگام نقاشی کشیدن به خرج داد. شما می‌توانید هنگام نقاشی یک قلم را انتخاب کرده و با میزان فشاری که با انگشت خود به صفحه وارد می‌نمایید، میزان پر رنگ بودن یا کم رنگ بودن قلم را مشخص کنید؛ برای مثال وقتی با انگشت خود یک خطی را می‌کشید، اگر فشار انگشت خود را کمی بیشتر کنید، خط پر رنگ‌تر می گردد و اگر فشار را کمتر کنید، خط کم رنگ‌تر خواهد گشت.

آیفون 4

قابلیتی به نام Peek

کمپانی اپل شروع به اضافه نمودن قابلیت جدیدی به نام “Peek” و “Pop” به برنامه های ساخت خود کرده و دیگر توسعه دهندگان برنامه نیز این قابلیت‌ها را به زودی به برنامه های خود اضافه خواهند نمود. قابلیت “Peek” به این حالت است که وقتی انگشت خود را کشیده و بر روی یک لینک، عکس، ایمیل، نقشه و دیگر آیتم‌ها می‌برید، یک پنجره باز می‌شود و به صورت پیش‌نمایش، آن آیتم را در یک پنجره‌ی کوچک نشان می‌دهد. اگر از آن آیتم خوشتان بیاید می‌توانید با فشار بیشتر آیتم را باز نمایید، در غیر این صورت با برداشتن انگشت خود از صفحه یا به طرف دیگر کشیدن آن، صفحه‌ی پیش‌نمایش محو می‌گردد.

آیفون 5

قابلیتی به نام Pop

در قابلیت قبلی گفتیم که اگر بخواهیم یک آیتم را به صورت پیش‌نمایش مشاهده نمایید، با بردن انگشت خود بر روی آیتم، پنجره ای باز خواهد گشت و محتویات درون آیتم برای شما نمایان خواهد شد. قابلیت “Pop” به این صورت عمل می‌کند که اگر از محتویات نمایان شده در صفحه‌ی پیش‌نمایش خوشتان آمد، می‌توانید با فشار دادن بیشتر انگشت خود، آیتم را اجرا کنید، به این عمل “Pop” می‌گویند.

اجرای تصاویر زنده

اگر با آیفون خود تصاویر زنده گرفته باشید (تصاویری که به صورت مخلوطی از عکس و فیلم می‌باشند، به این صورت که وقتی یک عکس تهیه می‌کنید، یک مدت زمانی را قبل و بعد عکس‌برداری، دستگاه ذخیره کرده و به صورت یک کلیپ ثبت می‌نماید)، با فشار دادن انگشت بر روی تصویر، اجرا خواهد کرد.

اپل به شما اجازه می‌دهد که این تصاویر را در صفحه‌ی قفل نیز استفاده کنید، که زیبایی خاصی به آیفون شما می‌دهد. البته برای اجرای تصویر زنده نیاز به فشردن صفحه دارید و تصویر به صورت خودکار اجرا نخواهد شد.

آیفون 6

تنظیم حساسیت لمس سه بعدی و یا غیر فعال نمودن آن

شما حتی می‌توانید قابلیت 3D Touch یا لمس سه بعدی را در آیفون خود فعال یا غیر فعال کرده و همچنین میزان حساسیت آن را نیز تنظیم نمایید. برای این کار باید از قسمت تنظیمات به ترتیب زیر بروید:

General > Accessibility > 3D Touch

سپس در صفحه‌‎ی باز شده، می‌توانید میزان حساسیت لمس سه بعدی را بر روی سبک، متوسط و یا به شدت حساس قرار دهید، حتی با کشیدن انگشت خود بر روی اسلاید مقابل 3D Touch آن را فعال (اسلاید سبر رنگ می‌شود) و یا غیر فعال (اسلاید سفید رنگ می‌شود) کنید که البته به صورت پیش‌فرض، این قابلیت در آیفون شما فعال است.

امیدوارم مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا