اموزش و مقالات

چه تفاوتی میان روتر و مودم وجود دارد؟

 آیا تفاوت میان روتر و مودم را می‌دانید؟ اگر جوابتان خیر است، پس با تک 24 همراه باشید تا تفاوت میان این دو دستگاه را به شما آموزش دهیم.

در حال حاضر خیلی از ایرانیان در محل کار یا در منزل خود به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند، اما شاید تفاوت میان مودم و روتر را ندانند. ما نیز قصد داریم تا به شرح این دو دستگاه پرداخته و توضیح دهیم که از هر کدام از آن‌ها در کجا استفاده می‌شود و این دستگاه ها چه تفاوتی با یک دیگر دارند.

روتر و مودم دو دستگاه متفاوت هستند و نباید آن‌ها را با هم یکی دانست. اصولا روتر اینترنت شما را بین چند دستگاه به اشتراک می‌گذارد. یک روتر هم ارتباط وای‌فای دارد و هم پورت‌های اترنت که به دارنده اجازه می‌دهد دستگاه های متفاوت خود را از طریق اترنت یا وای‌فای متصل نموده تا این دستگاه ها به اینترنت دسترسی داشته باشند.

دستگاه روتر به یک مودم متصل شده و از طریق مودم اینترنت را دریافت می‌کند تا یک آی پی عمومی داشته باشد. سرورهای موجود در اینترنت به روتر شما متصل شده و روتر نیز ترافیک موجود را بین دستگاه های متصل شده به اشتراک قرار می‌دهد تا این دستگاه ها بتوانند یک سری داده را دریافت و ارسال نمایند.

شما با یک روتر به تنهایی قادر به وصل شدن به اینترنت نیستید و نیاز به یک مودم دارید، البته دستگاه هایی به نام روتر-مودم وجود دارند که بحث آن‌ها جداست و به صورتی تلفیقی از یک روتر و یک مودم هستند.

مودم 1

مودم دستگاهی است که به شبکه‌ی ارایه دهنده‌ی سرویس اینترنت متصل شده، سپس داده ها را به روتر یا یک دستگاه ارسال کرده و بعد داده های پردازش شده را از روتر یا یک دستگاه دریافت و به مقصد مورد نظر ارسال می‌نماید. اصولا در ایران اینترنت کابلی وجود ندارد و اینترنت‌ از طریق شرکت‌های ارایه دهنده‌ی سرویس اینترنت پر سرعت یا ADSL در اختیار کاربران قرار داده می‌شود.

بنابراین برای DSL باید مودم به خط تلفن متصل شود. بعد از اتصال مودم به خط تلفن، مودم به شبکه‌ی ارایه دهنده‌ی اینترنت وصل شده و دستگاه شما را به اینترنت متصل می‌کند. البته همانطور که قبلا گفتم می‌توانید مودم را به روتر متصل نموده تا اینترنت را بین چند دستگاه به اشتراک بگذارید.

مودم 2

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا