موبایل و اپلیکیشن

اسپاتیفای بر حسب مشترکین و رشد کاربران بسیار جلوتر از اپل موزیک قرار دارد

با این که مطمئنا اپل موزیک از درآمد سه ماهه ۱۱٫۵ میلیارد دلاری خود که از طریق بخش خدمات بدست می‌آید و پلتفرم استریم موزیک کمپانی، اپل پی (Apple Pay)، اپ استور و چنین محصولات پر سودی را در بر می‌گیرد، خوشنود است اما اسپاتیفای با رشد مشترکین خود همچنان در حال پیشی گرفتن است. تازه‌ترین شمارش رسمی برای پیشروی بازار جهانی به ۲۳۲ میلیون کاربر فعال در ماه و ۱۰۸ میلیون مشترک پریمیوم رسیده است که رکورد آمار ۶۰ میلیونی اپل موزیک را که چندی پیش، SVP of Services Eddy Cue از آن رونمایی کرده بود می‌شکند. کاربران تست رایگان یا Free Trial هم در این آمار به لحاظ شده‌اند و این نکته را یادآور می‌شود که مقایسه آن با آمار ۲۳۲ میلیونی اسپاتیفای منصفانه‌تر خواهد بود.

باید توجه داشت که آمار اسپاتیفای امسال نیز در حال افزایش بوده و نسبت به جهش ۵۰ میلیون مشترک پرداختی اپل موزیک در ژانویه، به طور قابل توجهی بیشتر است. ما درباره افزایش ۹ درصدی در مشترک‌های پریمیوم برای اسپاتیفای در سه ماهه قبل (به معنای کمتر از ۸ میلیون نفر) و همچنین تجربه افزایش ۳۱ درصدی، از تنها ۸۳ میلیون مشترک پرداختی در چارچوب زمانی آوریل تا ژوئن ۲۰۱۸ سخن می‌گوییم.

اسپاتیفای در MAU (کاربران فعال ماهانه) نیز به آمار مشابهی دست یافته و در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ از ۱۸۰ میلیون به ۲۱۷ میلیون در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ رسیده است؛ که تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹، ۳۱ درصد افزایش سالانه و ۹ درصد افزایش سه ماهه را نشان می‌دهد.

البته بر خلاف اپل، صنعت استریم موزیک تنها یک منبع درآمد دارد که این موضوع نگه‌ داشتن شتاب در افزایش مشترکین و بدست آوردن سود را به طور همزمان دشوار می‌سازد. بنابراین چندان شگفت‌آور نیست که ببینیم اسپاتیفای در بازه زمانی بین آوریل و ژوئن ۲۰۱۹ بیش از سه میلیون دلار از دست می‌دهد که نسبت به آماری که در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ و سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ ثبت شده، نتیجه بسیار بهتری بوده است.

با این حال کمپانی انتظار دارد در صورتی که تا پایان امسال به رشد ۱۲۵ میلیون مشترک پرمیوم و ۲۶۵ میلیون کاربر ماهانه فعال برسد، در سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۹ پول بیش‌تری بدست آورد. به نظر نمی‌رسد اپل موزیک بتواند با چنین سرعتی پیش برود اما پس از این صدایی به ما می‌گوید که دومین سرویس بزرگ استریم جهانی به طور قابل توجهی سودآور است.

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا