اموزش و مقالات

آیا اختلاف دما به هارد اکسترنال آسیب میزند؟

در حالی که شاید خیلی از ما نیازی به همراه داشتن هارد اکسترنال خود در مسافرت‌ها یا در بیرون از خانه رفتن‌های روزمره نبینیم، اما کسانی هم هستند به خاطر ظرفیت بالای هاردهای اکسترنال، از یک هارد درایو برای جا به جایی اطلاعات خود استفاده ‌می‌نمایند. اما سوالی که شاید ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کند این است که آیا اختلاف دما امکان دارد بر روی هارد اکسترنال اثر مخربی بگذارد یا خیر. با Tech24 همراه باشید تا پاسخی به این پرسش بدهیم.

یک شایعه در فضای مجازی به وحود آمده که اگر هارد درایو اکسترنال خود را از یک محیط سرد (دمای کم) به یک محیط گرم برده و از آن استفاده نمایید، امکان دارد هارد درایو شما به شدت آسیب ببیند و حتی از کار بیفتد. حال یک سری موارد وجود دارد که اگر این امر درست باشد، این آسیب چقدر است؟ یا در مورد چه میزان اختلاف دما صحبت می‌کنیم؟ اگر چنین امری واقعا خطرناک است چه باید کرد؟

هارد اکسترنال

در جواب این سوالات باید بگویم که به این امر چگالش گفته می‌شود و امری‌ست که باید جدی گرفته شود. در ویدیوی زیر می‌توانید مشاهده کنید که چه اتفاقی برای یک هارد که از دمای سرد بیرون آورده شده و تست می‌گردد، رخ خواهد داد. این ویدیو، تست در مورد یک امر دیگر است که گفته شده اگر هارد درایو را در فریزر قرار دهید، می‌توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید که امری واقعا نادرست بوده و به خاطر ایجاد قطرات آب بر روی هارد درایو، به قطعه آسیب شدیدی می‌رساند.

بر سطح صفحات هارد درایو به خاطر قطرات آبی که وجود دارد، یک سری خراش به صورت حلفه ای به وجود آمده و باعث می‌گردد هارد درایو به طور کامل غیر قابل استفاده گشته و آسیب شدیدی ببیند. بنابراین قرار دادن هارد درایو در فریزر برای بازیابی اطلاعات یک کار نادرست بوده و نباید انجام دهید.

همانطور که بالاتر خواندید و در ویدیو تماشا کردید، علت این خراش‌ها، وجود قطرات آب درون هارد درایو بود. این قطرات وقتی صورت می‌گیرند که هارد درایو در دمای کمتر از 10 درجه‌ی سیلیسیوس یا 50 درجه‌ی فارنهایت قرار گرفته و بعد به یک محیط با دمای بیشتر انتقال داده شود؛ برای مثال در هوای سرد زمستانی هارد درایو خود را به بیرون برده و وقتی به منزل یا محل کار خود می‌رسید، پس از مدتی متوجه می‌شوید که بر روی بدنه‌ی دستگاه قطرات آب جمع شده است، در چنین حالتی نباید هارد درایو را به سیستم خود متصل کنید، زیرا خطر آسیب دیدن آن زیاد می‌باشد.

همچنین باید بدانید که در صورت قرار گرفتن هارد درایو در چنین شرایط دمای پایین، باید مدت زمان زیادی را صبر کنید تا هارد درایو شما قابل استفاده گردد. در جدول زیر برای شما زده شده که اگر هارد درایو شما در دمای کم قرار گرفت، چقدر باید صبر کرده تا بتوانید از آن هارد استفاده‌ی مجدد نمایید:

دمای قبلی دستگاه

مدت زمان برای استفاده‌ی دوباره

40+ درجه‌ی فارنهایت یا 4+ درجه‌ی سیلیسیوس
 13 ساعت
30+ درجه‌ی فارنهایت یا 1- درجه‌ی سیلیسیوس
15 ساعت
20+ درجه‌ی فارنهایت یا 7- درجه‌ی سیلیسیوس
16 ساعت
10+ درجه‌ی فارنهایت یا 12- درجه‌ی سیلیسیوس
17 ساعت
0 درجه‌ی فارنهایت یا 18- درجه‌ی سیلیسیوس
18 ساعت
10- درجه‌ی فارنهایت یا 23- درجه‌ی سیلیسیوس
20 ساعت
20- درجه‌ی فارنهایت یا 29- درجه‌ی سیلیسیوس
22 ساعت
30- درجه‌ی فارنهایت یا  34- درجه‌ی سیلیسیوس
27 ساعت

همانطور که مشاهده می‌نمایید، هر چه که سیستم شما در فضای سرد بوده باشد، آوردن آن به محیط گرم نیاز به زمان دارد تا دوباره بشود از سیستم خود استفاده نمایید. علت این امر هم این است که پوشش قطعات سخت افزاری برای مقابله در برابر گرد و خاک ساخته شده اند و در برابر رطوبت داخلی به شدت ضعیف می‌باشند. البته در دمای بالاتر از 10 درجه‌ی سیلیسیوس این امر زیاد به چشم نمی‌آید زیرا قطرات آب در چنین دمایی به وجود نخواهند آمد.

برای زودتر خشک شدن دستگاه، می‌توانید آن را باز نموده و صبر کرد تا خشک شود، اصولا بعضی‌ها از سشوار استفاده می‌کنند که به نظر من امکان آسیب رساندن به دستگاه زیاد است و باید با دقت این کار صورت گیرد. متاسفانه ساخت قطعات ضد رطوبت هزینه‌ی زیادی در بر داشته و همچنین اکثر کاربران به قطعات ارزان قیمت و قدرتمند بیشتر علاقه دارند تا قطعاتی که مثلا به خاطر ضد رطوبت بودن یا مزیت‌‌های دیگر، قیمت بیشتری داشته باشند. امیدوارم مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا