۱۵ سال حبس به جرم نوشتن “موافقم” در فیس‌بوک

, کد خبر: 17902 , جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۴۴ ب.ظ
۱۵ سال حبس به جرم نوشتن “موافقم” در فیس‌بوک

۱۵ سال حبس به جرم نوشتن “موافقم” در فیس‌بوک

مجله خبری تکنولوژی اطلاعات؛ خدمتکاری تایلندی که مادر یک فعال سیاسی نیز هست، به‌خاطر نوشتن عبارتی با مفهوم موافقم در فیس‌بوک، به ۱۵ سال حبس محکوم شد.
براساس گزارش BBC، پاتناری چانکیج بیوه ۴۰ ساله‌‌ای است که سه فرزند دارد، به جرم عدم مخالفت با یک پست فیس‌بوکی که هدف آن بدنام سازی رژیم سلطنتی تایلند بوده‌است، به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

icons-adتبليغات

به گفته وکیل این زن، پاتناری با نوشتن واژه Ja که در زبان تایلندی به معنی موافقم به کار می‌رود، به یک پست فیس‌بوکی پاسخ داده‌است. وی با این‌کار به پست فیس‌بوکی یک فعال سیاسی واکنش نشان داده‌است.

پس از انتشار این پیام، ارتش تایلند از پاتناری شکایت کرده و پلیس او را دستگیر کرد. وی به اتهام نقض قانون اهانت به رژیم سلطنتی و قانون جرائم رایانه‌‌ای دستگیر شد. اهانت به حکومت سلطنتی برای شهروندان تایلندی می‌تواند تا ۱۵ سال حبس به دنبال داشته‌باشد. پاتناری اکنون به قید وثیقه آزاد شده‌است.

پاتناری مادر رهبر یک گروه کوچک فعال سیاسی است که بارها و بارها تظاهراتی را علیه شورای نظامی سلطنتی تایلند که در ماه مه سال ۲۰۱۴ با سرنگونی دولت منتخب مردم به قدرت رسیدند،‌ ترتیب داده‌است. گفته می‌شود دستگیری این زن بیشتر با هدف فشار وارد آوردن به فرزند فعال سیاسی وی بوده‌است.

پلیس ادعا کرده استفاده از عبارت موافقم در پاسخ به پست فیس‌بوکی یکی از پسران پاتناری، به این معنی است که وی با پست موافق است،‌ رفتاری که می‌تواند امنیت سلطنت تایلند را به خطر بیاندازد.

سال گذشته دادگاه نظامی تایلند سختگیرانه‌ترین احکام را برای دو شهروند به جرم توهین به رژیم سلطنتی تایلند صادر کرد. یکی از این افراد به ۳۰ سال حبس و دیگری که مادر دو کودک خردسال بود نیز به ۲۸ سال حبس محکوم شدند. حکم اولیه مردی که به ۳۰ سال زندان محکوم شد، ۶۰ سال حبس بود، یعنی ۱۰ سال حبس برای هر پیغامی که روی فیس‌بوک منتشر کرده‌ بود، اما پس از اعتراف وی به اشتباهش، مجازات وی به نیم تقلیل پیدا کرد.

همشهری آنلاین

انتهای پیام/

مطالب مشابه:

زاکربرگ؛ من مارمولک نیستم
وزیر ارشاد: فیلترینگ فیس‌بوک لغو می‌شود!
جایزه فیسبوک به دانش آموز هکر مصری
هدیه هکرهای سوری برای موسس فیس بوک، تولدت مبارک مارک!
زندگی نامه مارک الیوت زوکربرگ، Mark Elliot Zuckerberg

کد خبر: 14269 | ارسال خبر: سه شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۳۹۲

لینک کوتاه مطلب: http://itdot.ir/?p=14269

کانال تلگرام: itdotir@

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.