گذری بر اینترنت پر سرعت در ایران

, کد خبر: 17795 , پنج شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۱۰ ب.ظ
گذری بر اینترنت پر سرعت در ایران

گذری بر اینترنت پر سرعت در ایران

مجله خبری تکنولوژی اطلاعات؛ اینترنت بیمار و رنجور کشور پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در انتظار نیم نگاه مسئولان امر است تا جانی تازه بگیرد و با قدرت و سرعت بالا در خدمت صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و تمام بخش های اقتصادی، فرهنگی و… کشور برای رونق فعالیت و تعامل قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، برخورداری از اینترنت پرسرعت که بتواند در کوتاهترین زمان نیاز کاربران مختلف را برآورده سازد، هنوز آرزویی دست نیافتنی در کشورمان است.

icons-adتبليغات

گرچه وضع شبکه اینترنت کشور از دوسال و اندی پیش با روی کارآمدن دولت یازدهم بهبود نسبی یافته است، اما هنوز با میانگین سطح جهانی آن فاصله زیادی دارد.

براساس اطلاعات منتشره، کشور کره جنوبی با دارا بودن سرعت ۲ر۲۲ مگابایت بر ثانیه نخستین کشور دنیا در طبقه بندی سرعت اینترنت قرار دارد و پس از آن هنگ کنگ با ۸ر۱۶ مگابایت برثانیه در جایگاه دوم است.همچنین کشور آلمان برنامه دارد تا سال ۲۰۱۸ (دو سال دیگر) برای شهروندانش اینترنت با پهنای باند ۵۰ مگابایت برثانیه آماده کند.

در رده ضعیف ترین کشورها از نظر سرعت اینترنت، لیبی با سرعت اینترنت کمتر از ۲۵۶ کیلوبایت قرار دارد. سرعت اینترنت در ایران هم با تلاش دولت تدبیر و امید به ۲۶۲ کیلوبایت رسیده است.

با تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ۳۰ ماه گذشته برای بهبود وضع دسترسی مردم به اینترنت، همچنان مردم و به ویژه قشر تحصیل کرده و جوان و دانشگاهی کشور گله مند هستند.

شکایت از سرعت لاک پشتی اینترنت تنها محدود به حرف های درگوشی و زیرپوستی نیست بلکه کار به شبکه های اجتماعی هم رسیده است. حتی جوانانی که به صفحات اجتماعی محمود واعظی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات دسترسی دارند، گلایه های خود را در باره سرعت به وی منعکس می کنند.

مراجعه به تارنماهای علمی برای اطلاع از آخرین دستاوردها زمان زیادی را از کاربران ایرانی می برد. باید مدت ها منتظر بمانند تا صفحه مورد نظر باز شود و بتوانند مطلب خود را مطالعه کنند.

اکنون ملت ایران با شرایط تازه ای در عرصه بین الملل مواجه شده و با تدبیر مردان هسته ای دولت تدبیر و امید درهای بسته شده جهان برروی مردم ایران باز شده و فضایی دگرگون فراروی نهاده و مطالبه مردم را برای برخورداری از اینترنتی پرسرعت دو برابر کرده است.

شرایط تازه ایران ، ورود فناوری های جدیدتر را نوید می دهد تا مردم با بهره گیری از آنها بتوانند تحولی در زندگی و کسب و کار خود رقم بزنند و یکی از لازمه های این تحول استفاده از اینترنت باسرعت مناسب است. حتی متولیان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جوانان را تشویق می کنند به سمت کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت بروند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این گفته بود ایجاد اشتغال از طریق بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) اولویت جدی دولت است.

وی خاطر نشان کرده بود: بخش فاوا توانایی آن را دارد با کمترین میزان سرمایه گذاری بیشترین شغل را ایجاد کند. لذا دولت در پیگیری ایجاد شغل از این بخش مصمم است.

ایجاد اشتغال از طریق بخش فاوا مستلزم داشتن اینترنتی با سرعت است تا در کوتاه ترین زمان ممکن نیازهای فعالان را برطرف سازد و گرنه با سرعت کنونی بسیاری عطای فعالیت را در این بخش به لقایش خواهند بخشید.

واعظی پس از اجرایی شده برجام گفت که این اتفاق با تدبیر و مدیریت صحیح و کار آمد، فصل نوینی را در تمام زمینه های سیاسی، اقتصادی، صنعتی و بازرگانی فرا روی کشورمان درجهت کاهش هزینه‌های زائد قرار داده است.

در این بین فناوری اطلاعات و ارتباطات جایگاه ویژه ای می یابد و می تواند به عنوان عامل و زیر ساخت این تحول به کار گرفته شود. این فناوری تنها بخشی بوده که در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین رشد را به صورت مداوم تجربه کرده است.

بنابر این در شرایطی که دولت با برنامه های تحول اقتصادی اهداف کاهش تورم و دستیابی به رشد اقتصادی را محقق کرده است ، فراهم کردن شبکه کارآمد اینترنت در کشور می تواند فعالان را در تمام حوزه ها در مسیر پیشرفت و شکوفایی ایران اسلامی قرار دهد.

در این میان بررسی استان‌های کشور براساس شاخص‌های احصاء شده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات گویای آن است که‌به ترتیب استان‌های تهران، البرز و سمنان در اولین رده‌های جدول قرار دارند .

به گزارش ایسنا، براساس آمارهای منتشر شده در ارتباط با وضع توسعه‌ارتباطات و فناوری اطلاعات و شکاف دیجیتال در ایران، از میان استان‌های کشور سه‌استان در وضع خیلی خوب، ۹ استان در وضع خوب، دو استان در وضع ضعیف و سایراستان‌ها در وضع متوسط قرار دارند.

بدین ترتیب استان‌های تهران ، البرز و سمنان همان گونه که گفته شد به ترتیب درسه رده اول جدول قرار گرفته و دارای وضع خیلی خوب اعلام شده‌اند. پس از آن‌هامازندران، یزد، قم، اصفهان، بوشهر، فارس، مرکزی، هرمزگان و گیلان دیگر استان‌هایی‌هستند که از رده چهارم به بعد قرار گرفته و دارای وضع خوب در این زمینه به شمارمی‌روند.

اما استان قزوین با داشتن سیزدهمین رتبه در میان استان‌های کشور دارای وضع‌متوسط به شمار می‌رود و پس از آن استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، ایلام، خراسان‌رضوی، زنجان و همدان در رده‌های بعدی جدول قرار می‌گیرند. در ادامه این جدول لیست استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، کهگیلویه وبویراحمد، خراسان جنوبی، گلستان، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال ‌و ‌بختیاری، لرستان وکرمان به عنوان استان‌های دارای وضع ارتباطی متوسط قرار گرفته است . اما در رده‌های آخر این جدول دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی به‌ترتیب به عنوان ضعیف‌ترین استان‌ها در این حوزه شناسایی و معرفی شده‌اند.

طبق این آمارها که مربوط به سال ۱۳۹۴ می‌شود، درباره هر استان امتیازی براساس‌متودولوژی‌اتحادیه جهانی مخابرات در نظر گرفته شده که بالاترین این امتیازهامربوط به استان تهران و معادل ۶ر۴۹۴ بوده و این رقم در استان سیستان و بلوچستان به‌کمترین حد خود یعنی رقمی معادل ۳ر۳۹۷ می‌رسد.

منبع: روزنامه اطلاعات

انتهای پیام/

مطالب مشابه:

محمود واعظی وزیر ارتباطات: کاهش قیمت اینترنت کمتر از ۱۵ درصد نیست
رتبه سرعت اینترنت ایران: ۱۷۰ام در بین ۱۸۶ کشور!

کد خبر: 5400 | ارسال خبر: یکشنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۲

لینک کوتاه مطلب: http://itdot.ir/?p=5400

کانال تلگرام: itdotir@

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.