تکنولوژی

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی‌دهد

امروزه تکنولوژی حسگر اثر انگشت در گوشی‌های همراه، می‌تواند به امنیت اطلاعات شما کمک کند؛ شما می‌توانید از تکنولوژی اثر انگشت برای باز کردن قفل دستگاه و محافظت از آن در برابر دسترسی‌های غیرمجاز استفاده کرده و امکان به سرقت بردن اطلاعاتتان را به حداقل برسانید. اما در بیشتر مواقع حسگر اثر انگشت در گوشی‌های همراه از کار می‌افتد و پاسخ نمی‌دهد و بسیاری از کاربران گوشی‌های همراه از این مسئله ناراحت هستند؛ در این مطلب قصد داریم در مورد مشکلات مربوط به حسگر اثر انگشت حرف بزنیم و به این سؤال رایج پاسخ دهیم که “چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی‌دهد؟”

رفع مشکل ازکارافتادن حسگر اثر انگشت، در گوشی‌های مختلف، متفاوت است؛ اما در چند مورد به‌صورت مشترک، عوامل زیر باعث اختلال در حسگر اثر انگشت گوشی‌های همراه می‌شود.

  • درصورتی‌که حسگر اثر انگشت بر روی صفحه لمسی گوشی‌تان قرار دارد؛ ممکن است صفحه لمسی خراب شده باشد؛ در نتیجه حسگر اثر انگشت به خوبی کار نکند.
  • در صوتی که برای حسگر اثر انگشت دکمه جداگانه در نظر گرفته شده است؛ ممکن است دکمه حسگر اثر انگشت آسیب دیده باشد.
  • در برخی موارد سطح دکمه مرطوب و کثیف شده و باعث از کار افتادن حسگر اثر انگشت می‌شود.
  • در برخی موارد دیگر، بر روی سطح پوست شما آلودگی‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود حسگر اثر انگشت به خوبی عمل نکند.

بنابراین در ابتدای امر صفحه لمسی، دکمه حسگر و سطح پوست‌تان را بررسی کنید؛ در صورتی که مشکل از این موارد نباشد؛ باید متناسب با نوع گوشی‌تان مشکل حسگر اثر انگشت را حل کنید.

حل مشکل حسگر اثر انگشت در گوشی‌های سامسونگ
تست سخت افزاری سامسونگ برای پیدا کردن مشکل حسگر اثر انگشت

اگر گوشی سامسونگ شما در حین به کار گیری اثر انگشت دچار مشکل شده است؛ می‌توانید در ابتدا از نظر سخت افزاری آن را تست کنید. در این بخش تست سخت افزاری قسمت‌های مختلفی تعبیه شده است که شما می‌توانید بخش های مختلف گوشی همراه از جمله باتری، سنسورها، میکروفن، بلندگو، اثر انگشت و … را آزمایش کنید؛ برای وارد شدن به این بخش به قسمت برنامه‌ها رفته و به برنامه Samsung Members بروید و بر روی قسمت DIAGNOSTICS ضربه بزنید.

بخش I have read and agree to all of the above را تیک بزنید و گزینه NEXT را انتخاب کنید.

به قسمت تست Test سخت افزار بروید و بخش اثر انگشت (Fingerprints) را انتخاب نمایید. منتظر بمانید تا سخت افزار بخش اثر انگشت را بررسی کند. اگر تست با موفقیت انجام شد؛ گزینه “بله” را لمس کنید و در نهایت نتایج تست نشان داده می‌شود.

در این صورت اگر حسگر اثر انگشت شما از نظر سخت افزاری آسیب دیده؛ در این قسمت قابل مشاهده است و بهتر است هر چه زودتر به تعمیرکار مراجعه کنید. در صورتی که حسگر اثر انگشت شما از نظر سخت افزاری مشکلی نداشته باشد؛ می‌توانید از روش‌های زیر آن را تعمیر کنید.

 روش اول: ریست کردن تنظیمات گوشی همراه

اولین راهی که برای رفع مشکل نرم افزاری حسگر اثر انگشت پیشنهاد داده می‌شود؛ ریست کردن گوشی همراه است. زیرا این روش بر روی اطلاعات و فایل‌های شخصی شما تأثیر نمی‌گذارد.

برای این کار دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه دارید تا دستگاه روشن شود. سپس به بخش Reset بروید و گزینه ریست کردن را انتخاب کنید. اگر برای گوشی‌تان PIN و یا رمزی در نظر گرفته‌اید؛ در این بخش وارد کنید. در نهایت Reset را بزنید و منتظر بمانید تا فرایند آن تکمیل شود.

روش دوم: بازیابی به حالت کارخانه یا ریست فکتوری

اگر سنسور اثر انگشت گوشی‌تان کار نمی‌کند؛ می‌توانید از ریست فکتوری استفاده کنید؛ اما این روش تمام اطلاعات گوشی‌تان را از بین می‌برد؛ بنابراین قبل از ریست فکتوری بهتر است از اطلاعات درون گوشی‌تان بک آپ تهیه کند.

برای ریست فکتوری در گوشی Galaxy S10 / S9 + / S9 از روش زیر اقدام کنید:

از داده‌های گوشی سامسونگ خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

با فشار دادن دکمه پاور برای چند ثانیه گوشی‌تان را به طور کلی خاموش کنید.

بعد از آن از کلید ترکیبی Volume Up + Bixby استفاده کرده و برای چند ثانیه آن را نگه دارید.

برای ریست فکتوری در گوشی‌های دیگر می‌توانید مدل گوشی‌تان را در اینترنت جست‌وجو کرده و متناسب با آن گوشی را ریست فکتوری کنید.

هنگامی که آرم SAMSUNG بر روی گوشی همراه شما نشان داده شد؛ کلیدهای ترکیبی را رها کنید تا گوشی به حالت فکتوری برود.

با استفاده از دکمه کاهش صدا بین گزینه‌ها جابه جا شده و در نهایت گزینه wipe data / factory reset را انتخاب کنید.

دکمه اینتر را فشار داده و گزینه Yes — delete all user data را تأیید کنید.

در نهایت گوشی به حالت ریست فکتوری رفته و بعد از چند ثانیه ری استارت شده و روشن می‌شود.

بعد از این مراحل دوباره به قسمت اثر انگشت گوشی رفته و آن را بررسی کنید. اگر مشکل حل نشده باشد؛ باید به دنبال برنامه مخربی در گوشی همراهتان باشید. اگر به تازگی حسگر اثرانگشت شما از کار افتاده باشد؛ دقت کنید که در چند روز اخیر، کدام برنامه را نصب کرده‌اید.

روش سوم: بوت کردن گوشی همراه

اگر حسگر اثر انگشت شما در حال بوت به خوبی کار می‌کند؛ به این معنا است که یک برنامه شخص ثالث آن را دچار مشکل کرده است. برای بوت کردن گوشی سامسونگ از مراحل زیر اقدام کنید:

کلید پاور گوشی همراه را برای چند ثانیه فشار دهید.

سپس روی گزینه خاموش شدن کلیک کنید تا گزینه Restart in safe mode به نمایش در بیاید.

گزینه را انتخاب کنید تا گوشی بوت شود.

در این حالت گوشی در حالت Safe mode قرار دارد؛ می‌توانید حسگر اثر انگشت را تست کنید. اگر حسگر کار می‌کند؛ مشکل از یک برنامه مخرب است. بنابراین بهتر است برنامه‌های جدیدتر را یکی‌یکی حذف کرده و سپس گوشی را در حالت عادی قرار دهید  و حسگر اثر انگشت را امتحان کنید. برای خارج شدن از حالت بوت گوشی را ری استارت کنید.

روش چهارم: پاک کردن حافظه پنهان و کش
  • در برخی موارد با پاک کردن فایل‌های مخفی می‌توانید مشکل حسگر اثر انگشت را حل کنید.
  • به طور هم‌زمان کلید Volume Up و Bixby را فشار داده و نگه دارید.
  • زمانی که آرم Android نشان داده شد، کلیدها را رها کنید تا وارد بخش ریکاوری شوید.
  • چندین بار کلید ولوم پایین را فشار دهید تا به گزینه wipe cache partition برسید.
  • کلید پاور را فشار دهید تا گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
  • در این مرحله دستگاه فایل‌های مخفی و اضافه و به‌دردنخور سیستم را پاک کرده و سپس گوشی را ری استارت می کند.

در صورتی که می‌خواهید بدون از دست دادن اطلاعات خاصی، مشکل حسگر اثر انگشت را حل کنید؛ بهتر است از روش زیر اقدام نمایید:

برنامه Android lock screen removal 

در صورتی که اطلاعات زیادی در گوشی خود دارید و نمی‌توانید از طریق اثر انگشت وارد دستگاه شوید؛ می‌توانید از یک نرم افزار حرفه‌ای برای حل این مشکل استفاده کنید. نرم افزار حرفه‌ای Android Lock Screen Removal ا به طور خودکار رمز، گذرواژه و اثر انگشت را حذف کرده و مشکل اثر انگشت را حل می کند.

در ابتدا برنامه Android lock screen removal را بر روی رایانه شخصی و مک نصب و راه‌اندازی کنید. گزینه Unlock را از صفحه ابتدایی آن انتخاب نمایید.

گوشی را از طریق کابل به رایانه وصل کنید و گزینه Start را فشار دهید.

برنامه از شما مدل گوشی را درخواست می‌کند؛ مدل و نام و مارک گوشی‌تان را به دقت انتخاب کنید تا نرم افزار بسته بازیابی را متناسب با مدل گوشی‌تان بارگیری کند.

حال با نگه داشتن دکمه پاور، کاهش صدا و دکمه هوم برای مدت زمان کوتاه تلفن همراه را خاموش کنید و وقتی تغییر در صفحه نمایش مشاهده کردید تمام کلیدها را رها کنید. کلید افزایش صدا را فشار دهید تا وارد download mode شوید. برنامه شروع به حذف رمز، اثر انگشت و پشتیبان گیری از اطلاعات می کند؛ در این مرحله اثر انگشت شما غیر فعال شده و می‌توانید وارد دستگاه شود.

منبع: وب سافت

 

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا