تکنولوژی

آلفابت، پولدارترین شرکت جهان لقب گرفت

به گزارش نشریه فایننشال تایمز، آلفابت، شرکت مادر گوگل توانست در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با پشت سر گذاشتن اپل، به عنوان پولدارترین شرکت جهان لقب گیرد.

طبق این گزارش، میزان سرمایه (قابل نقد) آلفابت برابر با 117 میلیارد دلار عنوان شده، در حالی که این میزان سرمایه برای اپل حدود 102 میلیارد دلار ذکر شده است. اگرچه انباشت این میزان پول نقد مزایت‌های خاص به خود را دارد، اما این دلیل نمی‌شود که آلفابت بخواهد از این موضوع خرسند باشد و آن را جشن بگیرد.

فایننشال تایمز در این رابطه نوشت که نمایش این حجم از سرمایه می‌تواند افزایش فشار از سوی سهامدارانی را به دنبال دشته باشد که می‌خواهند ببینند که آیا آلفابت این پول را خرج خرید مجدد سهام فروخته‌شده خود خواهد کرد یا سود آن را میان سهامداران توزیع خواهد کرد.

همچنین این مساله سبب افزایش نظارت‌ها و اعمال فشار از سوی قانون‌گذاران در خصوص سلطه گوگل بر دنیای تکنولوژی خواهد شد. همانطور که می‌دانید گوگل و شرکت مادر آن یعنی آلفابت در طی دو سال اخیر چیزی حدود 9.05 میلیارد دلار توسط اتحادیه اروپا جریمه شدند.

اپل نیز در طی ماه‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای را برای کاهش نقدینگی خود انجام داده و آن را از 163 میلیارد دلار به 61 میلارد دلار رسانده است. این شرکت بخش زیادی از این نقدینگی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است. این در حالی‌ست که میزان ذخایر نقدی آلفابت در این بازه زمانی، تا 20 میلیارد دلار افزایش یافته است.

اگرچه آلفابت خود را به عنوان پولدارترین شرکت جهان معرفی کرده اما نمی‌توان آن را ارزشمندترین کمپانی جهان نامید. اپل در آگوست سال گذشته به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل شد اما ارزش بازار آن با افتی نسبی همراه شد.

اخبار تکنولوژی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا